Téma: Příprava podmínek na střiž. Stojky za pár korun.

02.09.2022

Co je potřeba připravit, než vůbec střihač přideje, nebo možná ještě dřív, než jej objednáte? Přemýšlíte, že svých pár oveček ostříháte svépomocí a přemýšlíte o obyčejném strojku kolem dvou tisíc korun?

PŘÍPRAVA PODMÍNEK NA STŘIŽ OVCÍ

Práce střihače hodně souvisí s cestováním. Mnohdy za den navštívím i 5 - 7 chovů. Aby vše klapalo a chovatelé nemuseli čekat celý den než dorazím, rád vždy sdělím orientační časy mé návštěvy. To, zda-li se pak vše povede, záleží také na podmínkách u jednotlivých chovatelů. Tou základní je, mít zavřené ovce v bezpečné a pevné naháňce.



Co je správně:

+ suché ovečky zavřené v naháňce

+ pevná, suchá, rovná a vodorovná plocha cca 2 x 2 m blízko zavřených ovcí

+ elektřina 230 V

+ v případě deště zázemí, kde neprší (garáž, pergola, stodola, ...)

+ dostatek světla


Co je špatně:

- ovce volně v ohradě, chovatel počítá s tím, že přijdou na "chleba" (nepřijdou!)

- mokré ovce, silně znečištěné starou podestýlkou, hnojem

- plocha na střiž v kopci, v mokré vysoké trávě, nerovný terén

- průvan, nedostatek světla

- chatrná, rozpadající se naháňka, vrátka drží už jen silou vůle

- nízká naháňka (méně než 1 m) z kari sítí s ponechanými trny na horní straně !!!


STROJKY NA OVCE ZA PÁR KORUN (GEKO, MAR-POL, VIDA XL a další)

Často mi chovatelé nosí ukázat strojky, které zakoupili na střiž ovcí, v cenové hladině 2000 Kč - 7000 Kč. Většinou s nimi pak nestříhají ze dvou důvodů: "Nešlo to. Nebo to jakž takž šlo, ovečku postříhali a bylo to navíc hrozně namáhavé a zdlouhavé. Na youtubu to přece vypadá tak jednoduše."

Je třeba si uvědomit, že střihači na youtubu mohou být třeba profíci, kteří stříhají už několik let a několik desítek tisíc ovcí ročně. Jejich strojky jsou technicky na úplně jiné úrovni, stejně jako jejich schopnosti manipulace s ovcemi během střiže. Niméně to přesto neznamená, že obyčejné strojky jsou nepoužitelné a Vy to nezvládnete. Pokud se na to ale necítíte, nedělejte to! Ovci můžete snadno hodně zranit!

Obyčejným strojkem MAR-POL s motorkem 450W na 230V jsem začínal. V konečném výsledku jsem s ním ostříhal cca 1 000 ovcí, než jsem si pořídil kvalitnějí, profesionální strojek. Důležité je mít strojek správně seřízený (mnohdy tak není, třeba i proto, že je špatně pochopen návod) a hlavně naostřený. Bez toho by nestříhal ani sebelepší a dražší strojek. Pokud během stříhání ovce ostří nemažete a ovce má navíc suchou, špinavou  vlnu, rychle se ztupí. Pokud se na střiž vrhnete, nespěchejte. Ani s rychlostí střiže, ani s termínem. Stříhání v jarním období bývá dost horší. Koncem jara, začátkem léta už jde střiž snáž. Ovečky jsou v kondici, kulaté (mají-li kvalitní a dostatek pastvy) a strojek jde do vlny snáž, než brzy na jaře.


VIDEO K TÉMATU TOHOTO ČLÁNKU