Udržitelný růst, nebo udržitelný život? Tip na knihu Davida Attenborougha - Mé svědectví a vize pro budoucnost
Každému člověku, kterého zajímá chod světa, vývoj a budoucnost i osud naší planety a lidské společnosti nabídne tato kniha odpovědi téměř na všechy zásadní témata a otázky.
Kniha, která se čte doslova sama Vás vtáhne do aktuálního dějství na naší planetě, ale také zrekapituluje několik deseletí zpět. Porovnání může být smutné, až šokující. David Attenborough nenásilně rozebírá způsob života lidské společnosti a popisuje jeho dopady na naší planetu. Porovnává dramaticky se měnící stav přírody a klimatu v horizontu let. Zveřejňuje důvody a nabízí řešení k udžitelnému životu. Žijeme nekonečným, neomezeným způsobem života na planetě, která má svoje omezené možnosti a pevné hranice. "Do dnešní zoufalé situace jsme se dostali kvůli naší touze po nekonečném růstu světové ekonomiky" píše doslova v jedné z kapitol. Z knihy přesto dýchá mírný optimismus, který ale když se podívám na to, co se děje ve světě, úplně nesdílím. Svět je nyní rozdělený a upřednostnil jiné "problémy" kterým se věnuje.
Krásně, výstižně a s humorem to zachycuje komedie K zemi hleď! (2021), ze které ale vlastně doslova mrazí. Dva astronomové vyrážejí na mediální turné, aby varovali lidstvo před
smrtící kometou, která se řítí přímo na planetu Zemi. Zdá se ale, že to
nikoho nezajímá, nebo jen když z toho může profitovat. Důsledky jsou to poslední co si kdo uvědomuje. Konec je tedy neodvratný.... Doporučuji!
rok 1937 - Světová poluplace: 2,3 miliardy / uhlík v atmosféře: 280 částic na milión / zbývající divočina 66 procent
rok 2020 - Světová poluplace: 7,8 miliardy / uhlík v atmosféře: 415 částic na milión / zbývající divočina 35 procent